Leopard
18. 9. 2009
Leopard škvrnitý (Panthera pardus) je mäsožravý cicavec z čeľade mačkovité.
Je vzhľadom a potravou veľmi variabilný a veľmi rozšírený (strava zahŕňa chrobáky lajniaky či veľké cicavce). Veľká korisť mu vystačí 2 týždne. Rodia sa v priemere 2 mláďatá po 90 - 105 dňoch gravidity. Veľká hlava má silné čeľustné svaly, ktoré umožňujú zahryznúť sa do koristi, usmrtiť ju a roztrhať, aj plecia a predné nohy sú silno svalnaté. Leopard je vynikajúci lezec a vďaka nesmiernej sile vytiahne korisť do koruny stromu, kde ju hneď konzumuje alebo si ju ukryje na neskôr.
U leoparda škvrnitého sa vyskytuje melanizmus. Výsledkom genetickej mutácie je to, že koža a srsť obsahujú veľa tmavého pigmentu-melanínu. Melanické leopardy, známe ako „čierne pantery“, žijú hlavne vo vlhkých hustých pralesoch a voľakedy sa považovali za samostatný druh. V púšťach sú leopardy krémovožlté, v trávnatých oblastiach tmavožlté.
Kde žije?
Leopard žije skoro na celom území Afriky, v Ázii, v Indii a v Číne. Čierne leopardy žijú hlavne v Ázii. Škvrnité leopardy žijú v Afrike.
Ako vyzerá?
Leopard je najmenší zo všetkých veľkých mačiek. Má škvrny tvoriace kruhy. Jeho maximálna celková dĺžka je 2,5 m. Z toho chvost tvorí skoro polovičku dĺžky jeho tela. Váži 30 - 45 kg, maximálne 60 kg. Samce majú mohutnejšiu stavbu tela a väčšiu hlavu. Samice sú oveľa menšie a majú štíhlejšiu hlavu.
Čo loví?
Loví vtáky, jašterice a cicavce do veľkosti somára. Najčastejšie loví antilopy a opice. Blízko ľudských domov aj domáce psy. Človeku sa leopard vyhýba.
Kedy a kto loví?
Korisť loví skoro ráno, večer a v noci. Iba v čase obdobia párenia lovia samce a samice spoločne.
Je niečím zvláštny?
Leopard má neuveriteľne obrovskú silu. Raz ho videli ako vlečie hore na strom 100 kg mladú žirafu. Leopard vie skákať ďaleko do diaľky a vynikajúco sa šplhať po stromoch. Na strome často oddychuje, číha tam na korisť, alebo korisť na strome aj zje, aby sa vyhol levom, hyenám či šakalom.
Patrí k najobratnejším lovcom zvieracej ríše.
A čo jeho reč?
Jeho reč je rozličná. Je zmiešaná zo zvukov a reči tela malých a veľkých mačiek.
A čo mláďatá?
Tehotenstvo trvá 3 mesiace. Narodí sa 1 až 3 mláďatá. Mláďatá sú na začiatku slepé. Dvojročné mláďatá sa už po dvoch rokoch môžu páriť.
Kto vychováva?
O mláďatá sa stará iba samica. Po skončení obdobia dojčenia idú mláďatá vždy za matkou. Mláďatá sa od matky učia loviť.
Je nebezpečný?
Leopard je nevypočitateľný. Patrí k nebezpečným nepriateľom všetkých zvierat. Je nepriateľom aj človeka, hoci sa mu vyhýba.
Dá sa skrotiť?
Leopard sa vycvičuje najťažšie spomedzi ostatných šeliem. Na ľudí reaguje veľmi citlivo. Potrebuje viac náklonnosti a priazne. Na leoparda treba menej naliehať.
Je to samotársky živočích?
Áno, leopard je samotár. Ale boli spozorované aj trvalé partnerstvá.
Nevyhynie?
Leopard patrí k chráneným druhom. V niektorých oblastiach už vyhynul. Ľudia ho zabíjajú pre jeho krásnu kožušinu. Jeho kožušina sa predáva za obrovské sumy.
Tri mená – jedna šelma?
Názvy leopard, panter a pardál označujú ten istý druh šelmy – leoparda. Rôzne pomenovania kedysi zaviedli lovci. Väčšiemu leopardovi s mohutnou hlavou hovorili panter. Menšiemu leopardovi s útlejšou stavbou tela hovorili leopard. Neskôr sa dokázalo, že tieto rozdiely sa viažu na pohlavie – panter bol väčšinou samec a leopard bola samica.
Pomenovania panter a pardál sa používajú pre čiernych leopardov z Ázie.
Čierny panter
Čierny panter nie je osobitným druhom. Aj čierny leopard je leopard škvrnitý. Samica leoparda môže porodiť aj čierne mláďa.
Snežná mačka
Jedným z najvzácnejších druhov mačkovitých šeliem je leopard snežný. Žije v Himalájach a v niektorých ďalších pohoriach strednej Ázie. Najčastejšie sa vyskytuje v nadmorskej výške od 3000 do 6000 metrov. Výborne sa prispôsobil životu v skalnatom a zasneženom teréne a jeho hustá kožušina ho ochráni i pred veľmi veľkými mrazmi. Je veľmi plachý, ale čoraz častejšie sa objavuje v blízkosti ľudských domov a zabíja domáce zvieratá. Jeho pôvodnú korisť už ľudia takmer vyhubili. Jeho pôvodnými korisťami boli kozorožce a divé ovce. Nedostatok potravy a leopardia vzácna kožušina spôsobili, že súčasný stav leopardov snežných sa odhaduje iba na niekoľko 1000 kusov.